Yankı'nın Son Sayısı >“ORMAN DEMEK SU DEMEK, SU DEMEK HAYAT DEMEK”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu  Orman teşkilatının 175. yılı münasebetiyle açıklamalarda bulundu. 

Ağaçlandırma rehabilitasyon seferberliğinde teşkilatımız büyük bir başarıya imza attı. 10 yılda yaklaşık 3 milyar fidan toprakla buluşarak çok önemli bir seferberlik tamamlandı. Orman teşkilatı artık Türikye’nin her alanına hizmet edebilir hale geldi, yol kenarlarından tutunuz da hastaneler, yol kenarları, mezarlıklar, nerede ağaçlandırılacak unsurlar varsa her alanda orman teşkilatının hizmetini görüyorsunuz.


Bakan Eroğlu,  “Ormanlar olmasa Türkiye çöl olur, orman demek su demek. Su varsa hayat var” diyerek ormanların ve ormancıların önemine dikkat çekti.


Orman Genel Müdürlüğü’nün 175. Kuruluş yıldönümünü gönülden kutluyorum. Orman teşkilatı Türkiye’nin her noktasına hizmet götüren en eski ve en büyük teşkilatlardan biridir. 
Ormanlar olmasa Türkiye çöl olur, orman demek su demek. Orman teşkilatında çalışmak da bir ayrıcalıktır, bir fidanı dikip de onun meyvesinden, yaprağından insanlar, bütün canlılar faydalandığı müddetçe sizler, dinimizde bunun yerini amel defteri kapanmaz diye ifade ederler, sizler ayrıcalıklısınız. Ormanlar bizim hayat kaynağımızdır. Ormanları korumalı ve yaşatmalıyız.

3 MİLYAR FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK
Ormanlarımızı gerçekten korumamız gerekiyor, büyütmemiz gerekiyor, orman teşkilatımız Türkiye’de orman varlığını hem alan olarak hem de her türlü bakımdan artırıyor. Özellikle son 10 yılda 9 bin hektarlık bir artış oldu, bunda tabii herkesin emeği var. Teşkilatımız gerçekten büyük bir gayret gösterdi, daha da çalışmamız gerekir. Özellikle ağaçlandırma rehabilitasyon seferberliğinde teşkilatımız büyük bir başarıya imza attı. 10 yılda yaklaşık 3 milyar fidan toprakla buluşarak çok önemli bir seferberlik tamamlandı. Biz her işlemi mutlaka bir eylem planı içinde gerçekleştiriyoruz. Yukarı havza taşkınla mücadele eylem planı ki, taşkınları korumak için bir eylem planı, bizim Türkiye’nin coğrafi arazisi son derece engebeli, yağan yağmur aşağı doğru akıyor, bunu yukarı havzalarda tutmak için seferberlik başlatıldı. Özellikle yeşil kuşak ağaçlandırma seferberliği başlattık, bu seferberlikle Türkiye’deki 1000 tane gölet, etrafı ağaçlandırılmış olacak. Türkiye maalesef erozyona maruz bir ülke erozyonla mücadele eylem planı başlattık onu da tamamlayacağız.

HER ALANDA HİZMET
Orman teşkilatı artık Türikye’nin her alanına hizmet edebilir hale geldi, yol kenarlarından tutunuz da hastaneler, yol kenarları, mezarlıklar, nerede ağaçlandırılacak unsurlar varsa her alanda orman teşkilatının hizmetini görüyorsunuz.

“Orman Köylümüz Hasmımız Değil Hısmımız”
Artık orman köylümüz bizim hasmımız değil, hısmımız onlara artık gelir artırıcı ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Bozuk ormanları onlara parselleyip, ceviz, badem, ne varsa dikiyoruz, 3 yıl bakımı bize ait, sonra o köylü vatandaşlarımıza veriyoruz. Onlara sertifika da veriyoruz. Bu gerçekten kırsal kalkınmada başlattığımız çok önemli bir adım. Bal ormanları kuruyoruz, arıcılara özel alanlar ayırıyoruz, istediği fidanları hangi türde istediyse dikiyoruz, 175’ten fazla şu anda bal ormanları kuruldu, böylece arıcılar çok memnun. Bal üretiminde de dünyada ikinci sıraya yükseldik. Orman teşkilatımız kırsal kalkınmada çok önemli adımlar atıyor. Orman köylülerine kredi desteği de veriyoruz, teşkilatımız çalışıyor. Hele orman yangınlarında gösterdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Akdeniz ülkelerinde orman yangınlarıyla en başarılı ülke Türkiye’dir. En iyi teknolojiyle müdahale ediyoruz. Orman teşkilatımız dünyada ilk 7’ye girmek üzere, orman teşkilatımız kabuğunu kırdı, artık bütün dünyaya açıldı, şu anda, Türkmenistan, Nijerya’da, Cibuti’de faaliyetleri var. Kurak iklimlerde fidan üretimine başladık, bu konuda 14 tane ülkede münasebetlerimiz var onlara fidan desteği veriyoruz, Orta Asya’dan Balkanlara kadar onlara da destek vermeye devam edeceğiz. Ormancılık zirvesi ve forumu New York dışında ilk defa Türkiye’de yapıldı. Orman teşkilatı kabuğunu kırarak bütün dünyaya açıldı.
Orman hizmetlerinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, teşkilatın daha nice 175 yılları kutlamasını ve dünyada sayılı teşkilatlar arasına girmesini diliyorum.Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi