İrfan BAYARİrfan BAYAR


SERİ CİNAYETLER VE KATİLLER

Merhaba;
Artık ben de YANKI Ailesinin bir “Köşe Yazarı” olarak karşınızdayım…
Aslında, çok uzun yıllardır, “YANKI Dergisi Yönetim Kurulu Başkanı” ve “Basın-Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı” ve de “Gazete Sahipleri Sendikası Genel Başkanı” Değerli Dostum Sayın Yavuz KAYA ile beraber bu Ailenin bir ferdiyim. Dergide “Redaksiyon” görevi benimdi ve halen de benim. Bu görevimi, aynı zamanda bu büyük sorumluluğumu tam bir ahenk içerisinde ve heyecan ve gururla yerine getirdim ve getirmeye de devam edeceğim.
41 yıl… Evet Emniyet Teşkilatında görev yaptığım 41 yılın ardından, Uzmanlık alanım olan “Kriminal” çalışmalarımı, siz değerli okuyucularımla paylaşmak için kolları sıvadım. Bu öneriyi bana getiren ve sizlerle buluşmamı sağlayan değerli Dostum Sayın Yavuz KAYA’ya minnet ve şükran…

Artık yazma zamanı…
İlk yazım için “Güncel” bir konu seçtim… Bilvesile, en iyi dileklerimi iletiyorum… Gelecek sayılarda görüşmek üzere…


SERİ CİNAYETLER ve KATİLLER

Batı Ülkelerinde, özelikle de ABD’nin muhtelif eyaletlerinde zaman zaman işlenen “Seri Cinayetler”, polisi ve halkı son derece tedirgin etmektedir. Polis “Mükemmel işlenen cinayet yoktur, fakat mükemmel yapılmayan olay yeri inceleme vardır” gerçeğinden hareketle, üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırken, bu tür cinayetler karşısında farklı yöntemler uygulamak, değişik yollar izlemek durumunda kalmaktadır.

CİNSİYETE GÖRE DAĞILIMLAR

Yapılan araştırmalar ve istatistiki bilgilerin ışığı altında, Seri katillerin yüzde 92’sinin erkek olduğu ortaya çıkmıştır. Psikologlar, erkek oranının çok olmasını, erkeklerin çocukluk dönemlerinde anneleriyle yeterince sağlıklı iletişim kuramamalarının etken olduğu konusunda birleşmekle birlikte, “eylem” sırasındaki güçlü ve hareketli olma gereksinimi, erkekleri anatomik olarak daha avantajlı kılmaktadır. Kurbanların belirlenmesi farklı nedenlere dayanabilmektedir. Ülkeler bağlamında, “yabancı”, “zenci”, “beyaz” ve “fahişe” olmaları, seri cinayetlere kurban olarak seçilmeleri için yeterli olabilmektedir. Ayrıca, saç stilleri, giyim tarzları ve hatta ses tonları da kişilerin “seçilmeleri” için belirleyici bir unsuru oluşturabilmektedir.

ÇARPICI DİĞER RAKAMLAR

Bu rakamlar, Ülkemizde yapılan araştırmayı kapsamaktadır.

Öldürülen kadınların, yüzde 80.4’ü evde veya iş yerinde öldürülmektedir. Evde işlenen cinayetler en çok salonda gerçekleşirken, yatak odası ikinci sırayı almaktadır.
Cinayet sırasında, yüzde 43.8 oranında kesici-delici aletler kullanılırken, yüzde 40.4 oranında da ateşli silah kullanılmaktadır. Öldürülen kadınlar, 18-40 yaş aralığında bulunurken, 33 yaşın dikkat çekici şekilde öne çıktığı görülmüştür.

Eylem” günü olarak, Pazartesi ön plandadır. (Yüzde 20) Perşembe günleri seri katiller için adeta tatil günü gibidir. Kadınlara yönelik öldürme olaylarının en az gerçekleştiği günler, C.tesi ve Pazar olarak saptanmıştır.

Kurban olarak seçilen kadınların öldürüldüklerinde genel olarak “giyinik” oldukları, saptanan diğer bir durumdur.

Geçmişe bakıldığında, tıp eğitimi almış ve uzun yıllar bu alanda hizmet vermiş bazı kişilerin de “Seri Katil” olarak tarihe geçtikleri görülmektedir. 19 yüz yılda “Karın deşen Jack” olarak ünlenen kişinin, ciddi bir tıp eğitimi almış olduğu, kurbanlarını öldürürken uygulamaya koyduğu anatomik bilgilerinin derinliğinden anlaşılmıştı. Yine geçmişte, ABD’de Aile Hekimi olarak çalışan John Bodkin Adams’ın, tıbbi teknikler kullanarak dul bir kadını öldürmekten yakalanmasının ardından, daha önceden benzeri yöntemlerle öldürülen 400 kadının ölümünden sorumlu tutulduğunun açıklanmış olması da bilinen bir gerçektir.

(Kaynak: H.H.ÇALI- M. ÖZKAVAK
Çağın Polisi D.)

HAYATTAN İLGİNÇ KESİTLER

- Yeni doğan yeğenini seven dayı, bebeği “hoppa” diyerek havaya fırlatınca, tavanda çalışmakta olan pervane ne yazık ki bebeğin ölümüne neden olur.

-Aynı Turizm Şirketine ait iki otobüs, şehirlerarası yolda karşılaşınca, birbirlerine el sallamayı abarttılar. Sonuç:12 ölü.

-Tarlada otlayan iki koyun, bir evin önündeki kumları dağıtınca, koyunların sahibi ile, kumun sahibi aile birbirine girdi.
Sonuç:5 ölü.05.09.2016

Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi