24. Dönem Milletvekili > ENGİN ALAN

ENGİN ALAN

MHP
E-Mailengin.alan@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş

Engin Alan, 31 Mart 1945'te İstanbul Üsküdar'da doğdu. Babasının adı Kazım, annesinin adı Ayşe'dir.

Korgeneral; Kara Harp Okulunu ve Kara Harp Akademisini bitirdi.

 

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı Planlama Subayı, Moskova Kara Ataşesi, Komando Tugayı Kurmay Başkanı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Öğretim ve Eğitim Grup Komutanı, Kurmay Başkanı, 5. Komando Alay Komutanı ve 2. Kolordu Kurmay Başkanı olarak görev yaptı. 1992'de Tuğgeneral oldu. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi. 1996'da Tümgeneralliğe terfi ederek, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığına atandı. 2007'de Korgeneral oldu ve sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini üstlendi. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürlüğü yaptı. "Kıbrıs Savaş Madalyası", "TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası" ve iki kez de "TSK Başarı Madalyası" aldı.

 

Çok iyi düzeyde Rusça ve iyi düzeyde İngilizce bilen Alan, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Milletvekilinin Çalışmalarını Başarılı Buluyor musunuz?

Yorumlar

Yazan : Erdem ÖZCAN

24.10.2014 15:04:13
Sayın Alan sizi tanımıyoruz. Çektiklerinizi ibret ve üzüntüyle izliyoruz. Geçmiş olsun. Ancak siyaseten ülke için ne gibi kıymetiniz var bilmiyoruz. Gerçekten ülkücü müsünüz, yoksa Başbakan'a ayağa kalkmayan biri olarak mı önemlisiniz? Bahçeli bile OLAMAZ diye bağırdığı Tayyip bey TBMM'ye girince ayağa kalktı. Türk Milliyetçisi olarak çalışma ve proje ile kendinizi göstermekle yükümlüsünüz. Neden oy verdiğimizi görmek hakkımız. Ters bakmak, ters konuşmak ülkücülük değildir, haberiniz olsun.

Yazan : Sevim GÜNEŞ

30.08.2014 11:25:16
Sayın paşam, ailecek Ülkücü Hareketin her dönem içerisindeyiz. Sizin de dönem dönem yaşadıklarınız zorlukları gördük. Kahrolduk. Ancak partiden bu konu ile ilgili pek atak göremedik. Buda bizi üzdü. Umarım askeri ve milliyetçi duruşunuz diğer politikacılara örnek olur.
İsminiz
E-Mail
Yorumunuz
1


Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi