24. Dönem Milletvekili > ALİ BABACAN

ALİ BABACAN

AK PARTİ
E-Mail ali.babacan@tbmm.gov.tr
Özgeçmiş

Ali Babacan, 4 Nisan 1967'de Ankara'da doğdu. Babasının adı Hilmi, annesinin adı Güner'dir.

İşletmeci ve Endüstri Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD'de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'de İşletme Dalında tamamladı.

 

ABD'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı. Ankara'da ticaretle uğraştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu.

 

22 ve 23. Dönem Ankara Milletvekili seçildi. 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı görevini yürüttü. Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak atandı. 60. Hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Hükümette yapılan değişiklik sonrasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

 

Çok iyi derecede İngilizce bilen Babacan, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Milletvekilinin Çalışmalarını Başarılı Buluyor musunuz?

Yorumlar

Yazan : Onur TÜZÜNÇ

14.09.2014 21:50:59
Sayın vekilim, ülkemizin iktidarını elinde bulundurduğu partinin, kurucu üyelerinin arasında bulunduğunuzu bilmekle birlikte bu ülkeye faydalarınızı görmezden gelemeyiz.Bir siyaset adamı olduğunuz duruşunuz ve beyefendi tavırlarınızdan anlamak mümkün. Dışişleri Bakanlığını olduğunuz sırada ciddi başarıları elinizde tuttunuz ülkenin dünya siyasetinde itibarını güçlendirdiğinizi düşünüyorum. Başarılarınız daim olsun inşallah...
İsminiz
E-Mail
Yorumunuz
1


Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi