Haberler > SİYASET >HÜKÜMETE KİMSE DİZ ÇÖKTÜREMEDİ

Başbakan Erdoğan, "Milletin Meclisi'ne, o Meclis'in içinden çıkmış Hükümete bugüne kadar hiç kimse diz çöktüremedi bundan sonra da hiç kimse diz çöktüremeyecek" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Edirne Selimiye Meydanı'nda, bazı eserlerin toplu açılışı için düzenlenen törende, halka hitap etti.
Erdoğan, millet olarak belirledikleri hedeflere korkmadan emin adımlarla yürüyeceklerini ifade ederek, kendilerini korkutmaya çalışan ve tehdit edenlere boyun eğmeyeceklerini vurguladı.
"Türkiye'nin istikametini sadece millet çizer"
Kışkırtmalar, tahrikler, saldırılar karşısında asla geri adım atmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Türkiye, şu anda kutlu bir yürüyüş yapıyor. Türkiye, büyüyor, değişiyor. Türkiye artık dünyada artık sözü dinlenen, sözünün ağırlığı olan, tezleri kabul gören, dikkate alınan bir ülke olarak görülüyor. Artık Türkiye gündemi belirlenen ülke değil gündem belirleyen bir ülkedir. Hiç kimsenin bunu durdurmasına, bunu sekteye uğratmasına, bunu engellemesine müsaade etmeyeceğiz. Edirne'nin şunu bilmesini özellikle istiyorum, 76 milyonun şunu bilmesini arzu ediyorum; Türkiye'de karar milletindir, söz milletindir, yetki milletindir. Türkiye'nin istikametini sadece millet çizer. Millet ne derse o olur. Millet neyi arzu ederse, millet neyi isterse, nasıl bir istikamet talep ederse o yerine getirilir. Türkiye'de artık çetelerin dönemi sona ermiştir. Sermayenin, medyanın, karanlık örgütlerin, hükümet kurup hükümet devirme dönemi sona ermiştir. Bu ülkede Meclisi artık sadece siz şekillendirir, hükümetleri artık sadece siz göreve getirir, siz görevden alabilirsiniz. Milli irade üzerinde Allah'tan başka hiçbir güç yoktur."
"Kirli senaryolar, bugünlerde yeniden devreye girmeye başladı"
Önümüzdeki dönem yapılacak yerel seçimlere sadece 3,5 ay kaldığını belirten Erdoğan, her seçim öncesinde olduğu gibi Türkiye'de uygulanmak istenen oyunların yeniden devreye girmeye başladığına işaret ederek, şunları kaydetti:
"Her seçim öncesinde Türkiye'de uygulanmak istenen kirli senaryolar, bugünlerde yeniden devreye girmeye başladı. Her seçim öncesinde oluşturulmak istenen kaos ve kargaşa ortamı bugünlerde yeniden sahne alma niyetini belli etti. Her seçim öncesinde milletin, milli iradenin özgür iradenin üzerine ipotek koyma girişimi bugünlerde yeniden harekete geçti. 11 yılda 3 genel seçime, 2 mahalli seçime, 2 halk oylamasına girdik. Her birinin öncesinde işte bu bayat senaryolar, bu çirkin oyunlar uygulanmak istendi. Allah'a hamdolsun milletim 7 seçimde de bunlara prim vermedi, bundan sonra da vermeyecek. Millet artık iradesine çok güçlü şekilde sahip çıkıyor, inşallah bundan sonra da güçlü şekilde sahip çıkacak. Eğer onların bir tuzağı varsa milletin de bir tuzağı var. Eğer onların bir hesabı varsa hiç merak etmesinler Allah'ın da bir hesabı var."
"Hükümete bugüne kadar hiç kimse diz çöktüremedi"
Bütün kirli ittifakların, milletin hesabı karşısında bugüne kadar darmadağın olduğunu, bundan sonra da darmadağın olacağını belirten Erdoğan, "Bütün kirli ilişkiler, nankörlükler, ahde vefasızlar, kanunsuzluk, çirkin oyunlar, tehditler bugüne kadar sandıktan döndü. 30 Mart'ta bir kez daha inşallah sandıktan dönecek. Milletin Meclisi'ne, o Meclis'in içinden çıkmış Hükümete bugüne kadar hiç kimse diz çöktüremedi. Bundan sonra da hiç kimse diz çöktüremeyecek. Bu ülkede sermayenin değil, manşetlerin değil, çetelerin değil artık sadece milletin dediği olacak. Milletin arzusu olacak."
"Niyet okuyucuların kara propagandalarına kulak asmayın"
Türkiye'yi hep birlikte kardeşlik içerisinde büyüttüklerini kaydeden Erdoğan, "Şehirlerimiz, insanımız bölgelerimiz arasında hiç bir ayrım yapmadık, etnik kökenler, inançlar, değerler, yaşam tarzları üzerinden bir ayrıma prim vermedik. Edirne'de rica ediyorum, iftiralara ithamlara kulak asmayın. Niyet okuyucuların kara propagandalarına kulak asmayın" ifadesini kullandı.
"Türkiye bölünmüyor, Türkiye güçleniyor"
Erdoğan, şöyle devam etti:
"Kimisi silahla saldırıyor, kimisi palayla saldırıyor, kimisi bakıyorsun kavga gürültü peşinde. Molotofkokteyliyle dolaşıyor. Bunlar özgürlük arayan değil bunlar ülkemizi karıştırmaktan başka derdi olmayanlardır. Kürt kardeşim de Türk kardeşim de Roman kardeşim de Pomak, Boşnak, Çerkes, Laz, Gürcü kardeşim de bu ülkede haklarına tek tek kavuşuyor. Türkiye bölünmüyor, Türkiye parçalanmıyor, Türkiye dağılmıyor. Tam tersine Türkiye güçleniyor, büyüyor, kardeşliğini daha da pekiştiriyor." 
"Doğrularla yolumuza devam ediyoruz"
Meslek liselerine üniversiteye girişte uygulanan katsayı kaldırdıklarını, ülkenin bölünmediğini ve parçalanmadığını, aksine normalleştiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Başörtülü kızlarımızı okulların kapsından geri çevirdiler. Ne oldu? Şu anda üniversitelere başörtülü kızlarımız rahatlıkla giriyor. Ne oldu, dinamit mi oldular? Ne oldu, Molotof kokteyli mi attılar? Niçin bu kadar çekindiniz korktunuz? Onların eğitim-öğretim özgürlüğünü neden elinden aldınız yıllardır? Devletin kurumlarında şimdi başı örtülü ve başı açık beraberce çalışıyor. Ne oldu, yıkıldık mı, bölündük mü, parçalandık mı? Tam aksine haklarını iade ettik. Bu bir lütuf değildi. Devletin yerine getirmesi gereken bir görevdi bunu yaptık. Türkiye şimdi normalleşiyor, demokrasi bu. 'Demokrasi' dediler, maalesef kendilerinin müsaade ettikleri kadar düşündürdüler. Bunların hepsi yanlış. Yanlışları bir kenara koyup doğrularla yolumuza devam ediyoruz."
"Özgürlük bir başkasının özgürlük sınırına kadardır"
Erdoğan, herkesin birbirine saygı ve hoşgörü içinde, birbirinin sınırlarını ihlal etmeden bu topraklar üzerinde yaşayacağını söyleyerek, "Demokrasi ve milli iradeyle en önemlisi de kardeşçe yürümeye, kardeşçe büyümeye devam edeceğiz. Özgürlük bir başkasının özgürlük sınırına kadardır. Öyle 'istediğim gibi, istediğim şekilde, istediğim yere kadar özgürlük' olmaz. Bir başkasının özgürlük sınırına kadar özgürlüğünüzü kullanabilirsiniz. Eğer o özgürlük sınırına müdahale ederseniz, işte bu müdahale etmektir. Buna müsaade edemeyiz" diye konuştu. 
"Sınırsız af diye bir şey artık tanımıyoruz"
Kalabalık içinden bir vatandaşın sözleri üzerine Başbakan Erdoğan, üniversitelerde defaatle af ilan ettiklerini belirterek, şunları söyledi:
"Ama bu aflarda yolsuzluklar var. Şu anda sınırsız af diye bir şey artık tanımıyoruz. Çünkü sınırsız affı verdiğimiz öğrenciler üniversitelerimizi terör alanına çevirdiler. Bundan sonra buna müsaade etmeyeceğiz. Belli bir yılda üniversiteyi bitiren bitirecek, bitirmeyen kusura bakmasın. Artık 'Ben nasıl olsa üniversite öğrencisiyim' diyor. Kardeşim, 6 yılda bitireceksen bitir, 7, 8, 9 yıl, 10 yıl, sınırsız... Böyle bir şey olur mu? 
Şunu iyi bilmemiz lazım, öğrencilik bir hedefe kilitlenmektir. Öğrenci, üniversiteyi terör alanına çeviren değildir. Öğrenci öğrenciliğini bilecek, okuyacak, okulunu bitirecek. Bu ülkede, bu millet kendi vergisiyle, parasıyla, her şeyiyle seni okutuyor, yetiştiriyor sen ise okumayı değil tam aksine bir alanı provoke etmeyi düşünüyorsun. Onun için de artık hedef koyuyoruz, şimdi onun yasasını hazırlıyoruz. 6 yıl, 7 yıl, bitirdin bitirdin, bitiremediğin takdirde artık güle güle. Birçok eylemlere, birçok terör eylemlerine karışmış olanlar ne yazık ki bu tür aflardan istifade etmek suretiyle ne yazık ki okullarımızı çok zor, çok berbat duruma getirdiler. Artık bunlara fırsat veremeyiz."
"Harcın kalkmasını isteyenler hala terör estiriyorlar"
Ülke gençliğinin bilgisayarına ve kitabına kilitlenmesini, diğer ülkelerle yarış içine girmesini istediklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, "Bunu başarmamız lazım. Bu adımları atarken, 'harç' dediler, harcı kaldırdık. Üniversitelerde şu anda harç alınmıyor. Harcı kaldırdık da ne oldu? Harcın kalkmasını isteyen o malum çevreler hala terör estiriyorlar. Devletin üniversitelerinde harç alınmıyor. Böyle bir şey yok. Hangi üniversitede harç alınıyor bize söyleyin, biz gereğini yaparız" diye konuştu.
"Türkiye'yi muassır medeniyet seviyesine biz çıkaracağız" 
Erdoğan, "Gazi Mustafa Kemal’in ifade ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne, Türkiye’yi er veya geç biz çıkaracağız" dedi
Başbakan Erdoğan. milleti arkalarında gördükleri sürece,  kendilerine bu destek verildiği sürece nice eserler yapacaklarını kaydetti.

"Bu bayrağın üzerine bayrak asla"
Erdoğan, tek millet, tek bayrak ve  tek devlet ve tek vatan vurgusu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Birbirimizi seveceğiz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Tek bayrak, dedim. Bu bayrağın üzerine bayrak asla. Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ifadesi. Bayrağımızla kimseyi oynatmayız. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğrunda ölen varsa vatandır. Bu yola böyle çıktık, böyle devam edeceğiz. Bu vatan 780 bin kilometrekareyle vatanımızdır. İkinci bir vatan asla. Tek devlet dedik. Devletimizin üzerinde de kimseye operasyon yaptırmayız. Ne görevimiz varsa bu görevimizin gayet bilincindeyiz."

"Yargının gereken cevabı vereceğine inanıyorum"
"Bazılarının son zamanlardaki operasyonlarına gereken cevabı yargının vereceğine inanıyorum" diyen Erdoğan,  780 bin kilometrekare vatan toprağının her bir zerresinde eserleriyle, yatırımlarıyla, kardeşlik diliyle, gönül diliyle olduklarını söyledi. Erdoğan, "Çanakkale'de birdik, Edirne müdaafasında birdik, Edirne'nin fethedilmesinde birdik, İstiklal Savaşımızda birdik,  bugün de bir, beraberiz, 76 milyon kardeşiz. Allah'ın izniyle birlik içinde, kardeşlik içinde Türkiye'yi büyütmeye devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Erdoğan sanatçı Adnan Şenses'i ziyaret etti

Başbakan Erdoğan Edirne'deki temaslarının ardından geldiği İstanbul'da, sanatçı Adnan Şenses'i tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. 
Şişli'deki Memorial Hastanesi'ne gelen Başbakan Erdoğan, burada yaklaşık 1 saat kaldı. 
Hastane çıkışında, Şenses'in sağlık durumuyla ilgili açıklama yapan Erdoğan, sanatçıyla güzel bir görüşme yaptığını ve kendisine acil şifalar dilediğini söyledi. 
Başbakan Erdoğan, "Şakalaştık, eski günleri andık şöyle. Yoğun bakımda değil, odasında. Kendisine Allah'tan şifalar diliyorum. İnşallah bir an önce kendini toplarlar, 'artık evinde bir ikramına geliriz' dedik" diye konuştu. 
 
AA
 
 

09.12.2013

Yorumlar

Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.
İsminiz
E-Mail
Cevabınız


Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi