Haberler > GÜNCEL >OKULLARA KAR TATİLİ

Türkiye'de etkisini gösteren kar yağışı sonrası Iğdır, Zonguldak, Karabük, Ağrı, Hakkari, Kastamonu ve Bolu'da eğitime bir gün ara verildi.

Türkiye'yi yavaş yavaş etkisi altına başlayan yoğun kar yağışı sebebiyle bazı illerin valilikleri okulların tatil edildiğini duyurdu.
IĞDIR
Sabah saatlerinde etkisini artıran kar yağışı nedeniyle şehir merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreyi bulurken, yüksek kesimlerde ise yarım metreye ulaştı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Iğdır merkeze bağlı Kervansaray güzergahı okulları ile Tuzluca ilçesine bağlı köy okulları bir gün tatil edildi. Öte yandan; Iğdır merkezi ile ilçelere bağlı 54 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi.
ZONGULDAK
Zonguldak'ta yoğun kar yağışı nedeniyle 113 köy yolu ulaşıma kapandı. Valilik, merkez, bağlı belde ve köyler ile Kozlu ve Kilimli ilçelerinde okulların bir günlüğüne tatil edildiğini açıkladı. Kent merkezinde dün akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı gece boyunca devam etti. Bugün sabah saatlerinden itibaren etkisini artıran kar yağışı nedeniyle yüksek kesimlerde kar kalınlığı 60, alçak kesimlerde ise 20 santimetreye kadar ulaştı. Yoğun kar yağışı ve şiddetli rüzgâr nedeniyle Zonguldak- İstanbul ve Zonguldak- Ankara Karayolunda da zaman zaman ulaşımın aksamasına neden oldu.
KARABÜK
Karabük Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, yoğun kar yağışının tüm kent genelinde devam etmesinin ardından merkez başta olmak üzere, Safranbolu, Eflâni, Eskipazar, Yenice ve Ovacık ilçelerinde de tüm örgün yaygın okulların yarın için tatil edildiği belirtildi.
Öte yandan meteoroloji yetkilileri, sürücüleri ve vatandaşları olası bir don olayına karşı uyardı.
AĞRI
Sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı aralıksız devam ederken, kar yağışı sonucu yüksek kesimlerde 60 santimetreyi bulan kar kalınlığı nedeniyle ilçeye bağlı 30 köy yolu kapandı.
Kar yağışı ve fırtına nedeniyle başlatılamayan yol açma çalışmaları eğitimin aksamasına da neden oldu. İlçe merkezi ve tüm köy okullarının 9 Aralık Pazartesi günü bir gün süreyle tatil edildiği öğrenildi.
HAKKÂRİ - YÜKSEKOVA
Sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı aralıksız devam ederken, kar yağışı sonucu yüksek kesimlerde 60 santimetreyi bulan kar kalınlığı nedeniyle ilçeye bağlı 30 köy yolu kapandı.
Kar yağışı ve fırtına nedeniyle başlatılamayan yol açma çalışmaları eğitimin aksamasına da neden oldu. İlçe merkezi ve tüm köy okullarının 9 Aralık Pazartesi günü bir gün süreyle tatil edildiği öğrenildi.
KASTAMONU
Kastamonu'da son iki gündür yoğun bir şekilde etkisini hissettiren kar yağışı nedeniyle, bazı ilçelerde eğitime bir gün ara verildi.
Kastamonu Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle Azdavay, Şenpazar, Küre, İnebolu, Devrekani ve Pınarbaşı ilçelerinde okulların 1 gün süreyle tatil edildiğini bildirdi.
Ayrıca açıklamada, Cide ilçesine bağlı köy okullarında da eğitime 1 gün süreyle ara verildiği ve vatandaşların yağışlara karşı tedbirli olmaları istendi. Kastamonu'da son iki gündür etkisini arttıran kar yağışının önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.
BOLU
Bolu'da 2 günden bu yana aralıksız devam eden kar yağışı sonrasında Bolu kent merkezi ve 4 ilçede eğitime bir gün ara verildi. Ayrıca, il genelinde hamile ve engelli memurlara 3 gün izin verildi.
Bolu Valisi İbrahim Özçimen kararı Twitter hesabından kamuoyu ile paylaştı. Özçimen, "Merkez, Gerede, Dörtdivan, Yeniçağa ve Mengen ilçelerinde ilk, orta ve liselerde yarın tatil. Diğer ilçeler eğitime devam edecek. İyi geceler" ifadelerini kullandı. Özçimen ayrıca, il genelinde engelli ve hamile memurlara 3 gün idari izin verildiğini sözlerine ekledi. 
ERZURUM'UN NARMAN İLÇESİNDE DE EĞİTİME 1 GÜN ARA
Erzurum'un Narman ilçesinde gece saatlerinde başlayan kar yağışı ilçe merkezini ve köyleri etkisi altına aldı. Aralıksız yağan kar ilçe merkezin de 30 cm'ye ulaştı. İlçe merkezindeki etkili olan kar yağışı yüzünden kapanan yolları açmak için belediye ekipleri çalışmalarını hızlandırırken, buzlanma olaylarının yaşanmaması için ise tuzlama çalışmaları yapılıyor.
İlçede bugün ilk ve orta dereceli okullarda eğitim öğretime 1 gün süreyle ara verildi. Tatili fırsat bilen çocuklar, karla kaplanan yollarda kızak kayarak karın tadını çıkardılar.
KAR İSTANBUL'A GELİYOR
Salı gününden itibaren İstanbul'da kar yağışı bekleniyor. Salı günü yağmur şeklinde başlaması beklenen yağışların, yerini kara bırakması tahmin ediliyor. Kar yağışının çarşamba günü de sürmesi tahmin ediliyor. Perşembe ve cuma günleri ise karla karışık yağmur bekleniyor.


 

Haberler.com09.12.2013

Yorumlar

Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.
İsminiz
E-Mail
Cevabınız


Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi