Haberler > DÜNYADAN >VİGENİN: SINIR KONTROLÜ SİYASİ DÜZEYDE GÜNDEME GELMELİ

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin, ülkesinin sığınmacı sorunu konusunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşme talebinde bulunduğunu söyledi.

Vigenin, "Bulgaristan-Türkiye sınırını kontrol meselesini daha yüksek siyasi düzeyde gündeme getirme zamanı geldi" dedi.

Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) konuşan Vigenin, "Konuyu Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un huzurunda da gündeme getirdim" diye konuştu.

Vigenin, "Bir yandan Bulgaristan sınır güvenliği konusunda destek ararken, diğer yandan Türkiye ile geri kabul anlaşmasının imzalanması için girişimler olmalı. Böylece Bulgaristan’a ulaşan sığınmacı akını ile baş edilebilmesi için ek olanaklar sağlanabilir” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Vigenin, Suriye’den sığınmacı akınının yarattığı krizin Türkiye’nin AB’ye üyelik görüşmelerini etkilememesi gerektiğini de belirtti.

Bulgaristan’a ulaşan sığınmacı sayısının 7 bine yaklaştığı tahmin ediliyor. Sığınmacıların büyük bir bölümü Bulgaristan-Türkiye sınırından ülkeye kaçak giriyor. Bulgaristan hükümeti, sınırdaki güvenlik önlemlerini artırma ve Türkiye sınırında 30 kilometrelik duvar inşa etme kararı almıştı.

 


23.10.2013

Yorumlar

Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.
İsminiz
E-Mail
Cevabınız


Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi