Haberler > DÜNYADAN >MİHALOLİAKOS GÖZALTINA ALINDI

 Yunanistan’da, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin Genel Başkanı Nikos Mihaloliakos, partisinin bir suç örgütü gibi hareket ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

Yüksek Mahkeme (Arios Pagos) savcısı tarafından sürdürülen soruşturma kapsamında Altın Şafak’ın çeşitli suçlara karıştığı belirlenmesi üzerine, savcılık kararıyla Mihaloliakos ile Altın Şafak Milletvekili İlias Kassidiaris, sabah erken saatlerde terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Mihaloliakos ve Kassidiaris, Atina’daki terörle mücadele şubesine götürülürken, aralarında bazı parti milletvekillerinin de bulunduğu 34 Altın Şafak üyesi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Atina’da, solcu kimliğiyle tanınan bir müzisyenin Altın Şafak üyesi olduğu belirlenen bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından Kamu Düzeni Bakanı Nikos Dendias, Yüksek Mahkeme’ye gönderdiği bir raporda, Altın Şafak’ın faaliyetlerinin Yunan ceza kanununun 187. maddesi uyarınca suç örgütü faaliyetleri kapsamında değerlendirilerek anayasaya göre gerekli işlemin başlatılmasını istemişti.

Ülkede özellikle yabancılara karşı ırkçı tavırlarıyla bilinen Altın Şafak’ın parlamentoda 18 milletvekili bulunuyor. Yunanistan’da 1974 yılında demokrasiye geçilmesinden sonra ilk defa bir siyasi parti lideri ve milletvekili gözaltına alındı.28.09.2013

Yorumlar

Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.
İsminiz
E-Mail
Cevabınız


Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi