Haberler > SİYASET >CHP'NİN İSTANBUL LİSTESİ

CHP Genel Merkezi'ndeki en önemli ana gündem maddesini, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün CHP'nin İstanbul adayı olup olmayacağı konusu oluşturuyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) önündeki listede Sarıgül, İstanbul adaylığı konusunda 1. sıradaki yerini almış durumda. Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise olası sürprizlere karşı aday listesinde 2. sırada bulunuyor.
TEKİN MUHALİF
CHP'nin İstanbul adayı olarak Sarıgül kulislerinden önce, işadamı Ali Koç'un isminin dile getirildiği ancak sonuç alınamadığı, Sarıgül'ün tek natif olarak kaldığına işaret ediliyor. Alınan bilgiye göre, kamuoyuna yansıtılanın aksine genel merkezde Mustafa Sarıgül ile ilgili sert bir tepki yaşanmıyor. Sarıgül'e tek muhalif isim konumunda, İstanbul adaylığını istediği bilinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin'in bulunduğu belirtiliyor. Tekin, parti içinde Sarıgül dışında herhangi bir adaya destek vereceğini belirtiyor.
GÖVDE GÖSTERİSİ
CHP'nin elindeki anketlerde Sarıgül'süz CHP ile AK Parti arasında puan farkı açılırken, Sarıgüllü CHP ile AK Parti arasındaki oy farkı 5 puana kadar iniyor. 5 puanlık farkın da adaylık netleşmesinden sonra, özellikle varoş olarak tanımlanan semtlerde alan çalışmasıyla kapanacağına işaret ediliyor.
Kılıçdaroğlu ve Sarıgül cepheleri arasındaki temaslarda CHP'ye dönüş konusunda sorun ve tereddüt yaşanmadığı vurgulandı. Bu arada Sarıgül'ün, Cumartesi günü büyük bir araç konvoyu ve binlerce gönüllüsü ile gövde gösterisi yapacağı belirtildi. Sarıgül'ün konvoyu Mecidiyeköy'den başlayacak E-5 karayolu boyunca çok sayıda toplanma noktasında duracak.
MYK DESTEĞİ VAR
Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu, Erdoğan Toprak, Perihan Sarı ile Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi'nin desteğinin yanı sıra iş dünyası ve medya grupları da Sarıgül'ü destekliyor.
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Haluk Koç'un da İstanbul örgütünün Sarıgül'e yönelik tepkilerini dindirecek isim olduğuna işaret ediliyor. Sarıgül'le ilgili tereddütleri bulunan genel başkan yardımcıları da Kılıçdaroğlu ile görüşerek, rahatsızlıklarının sebebini açıkladı ancak görüşmeler “Sarıgül'ü aday yaparsanız tüm desteğimizle çalışırız” şeklinde sona erdi.
Eski Genel Başkan Deniz Baykal ile bir grup milletvekili ise Sarıgül aleyhine kulis yapıyor. Sarıgül, Baykal'ın genel başkanlığı döneminde üç kez partiden ihraç edilmişti.13.09.2013

Yorumlar

Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.
İsminiz
E-Mail
Cevabınız


Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi