Yankı'nın Son Sayısı >‘CUMHUR’ BAŞKANINI SEÇTİ

91 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanını halk doğrudan seçti.  Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos’ta yapılan ilk tur oylamasında yüzde 51’lik oy oranı ile Cumhuriyet tarihimizde halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı oldu. 

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 yılında İstanbul’un Kasımpaşa semtinde doğdu. Erdoğan, 1960 yılında Kasımpaşa Piyale Paşa İlkokulu’na başladı. İlkokul yıllarında okul harçlığını temin etmek için su ve simit sattı. 1965 yılında ilkokulu bitirip İstanbul İmam Hatip Lisesi’ne kayıt oldu ve 1973 yılında buradan mezun oldu. Daha sonra yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde yaptı. Camialtı, İETT ve Erokspor’da 16 yıl futbol oynadı ve 12 Eylül 1980 sonrasında futbolu bıraktı. Lise yıllarında şiir okuma yarışmalarında, liseler arası münazaralarda, kompozisyon yarışmalarından atletizme kadar pek çok sportif ve sosyal kültürel etkinliğe katıldı. Milli Türk Talebe Birliğindeki görev yıllarından sonra, 1976 yılında Millî Selâmet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına ve aynı yıl MSP İstanbul İl Başkanlığına seçildi. 1977 yılında bir konferans münasebetiyle tanıştığı Emine Hanım’la 4 Temmuz 1978’de evlendi. Evliliklerinden Ahmet Burak ve Necmeddin Bilal adında iki oğlu, Esra ve Sümeyye adında da iki kız çocuğu oldu.
12 Eylül 1980’de İ.E.T.T’den ayrılınca özel sektörde çalışmaya başladı ve bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra, 1982 yılında askere gitti. Yedek subay eğitimini Tuzla’da yapan Erdoğan, Karargâh subayı olarak askerliğini tamamladı. Askerden döndükten sonra yine aynı şirkette yaklaşık bir buçuk sene çalıştı. Bir sonraki çalışma hayatına başka bir şirkette genel müdür olarak devam etti.
12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasi hayatı tekrar başlamış oldu. 1984 yılında Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında da İl Başkanı ve M.K.Y.K üyesi seçildi. 1986 ara seçimlerinde milletvekili adayı oldu. Ardından 1989 yılında da Beyoğlu ilçesinden belediye başkan adayı oldu ve 1989 seçimlerinden Refah Partisi 2. parti olarak çıktı. 1991 yılında tekrar milletvekili adayı oldu ve parti barajı geçince milletvekili oldu. Ancak, tercihli oy sistemi nedeniyle yüksek seçim kurulu milletvekilliğini iptal etti. 27 Mart 1994 yerel seçimlerine kadar İstanbul İl Başkanlığı görevini sürdüren Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ve 27 Mart 1994 seçimlerinde 40 yaşında İstanbul Büyükşehir Başkanı seçildi. Başkanlığa seçildiğinde İstanbul’un çok büyük sorunları vardı. Başta su, çöp ve hava kirliği gibi bir çok problemi çözdü. 
12 Aralık 1997 yılında davet üzerine gittiği Siirt’te, miting sırasında okuduğu bir şiir nedeniyle Diyarbakır DGM’de yargılanmaya başlandı. Yargılama sonucu Türk Ceza Kanunu’nun 312/2 maddesinden “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırıldı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi. Bu cezasını Kırklareli’nin Pınarhisar İlçesi ceza evinde 4 ay kalarak 24 Temmuz 1999 günü tamamladı.
Fazilet Partisi’nin, Anayasa Mahkemesi tarafından temelli kapatılmasının ardından, bağımsız kalan milletvekilleri, yeni parti kurma çalışmalarını “gelenekçiler” ve “yenilikçiler” olarak adlandırılan iki kanattan sürdürdü. “Gelenekçi” olarak adlandırılan kanat, Recai Kutan’ın genel başkanlığında 20 Temmuz 2001’de Saadet Partisi’ni kurarken, “yenilikçi” kanat da, Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001’de, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu ve Tayyip Erdoğan, parti genel başkanlığına seçildi. Kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 3 Kasım 2002 seçimlerinde oyların büyük bir çoğunlunu alarak tek başına iktidar oldu. 3 Kasım seçimlerinde adaylığı kabul edilmeyen Erdoğan yenilenen Siirt seçimlerinde milletvekili olarak Meclis’e girdi ve Abdullah Gül’ün Başbakanlığı’ndaki 58. Hükümetin istifasını sunması üzerine 59. Hükümeti kurarak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı oldu.
22 Temmuz  2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Milletvekili Seçimlerinde 46,6 oy alarak 341 milletvekili çıkaran Adalet ve Kalkınma Partisi, Recep Tayyip Erdoğan’ı başbakanlık koltuğuna ikinci kez taşıdı. Başbakan olarak görevde olduğu 2003 yılından 2009’a kadar Türkiye ekonomisi büyüme göstermiş ve Türkiye’nin GSMH’si Dünya toplamının yüzde 1.11’inden yüzde 1.37’sine yükselmiştir.
12 Haziran 2011 tarihinde 24. Dönem Milletvekili seçimlerinde oy yüzdesini yüzde 49,83’e çıkarmış ve Türkiye genelinde 21 milyon 399 bin 82 oy alarak toplamda 327 milletvekili ile üçüncü kez hükümet kurma yetkisini kazanmıştır.
Cumhurbaşkanı Adaylığı
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘ün görev süresi 2014’te dolduğundan, Tükiye’de ilk kez Cumhurbaşkanını halk doğrudan seçti. 1 Temmuz 2014 günü AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, AK Partili bütün milletvekillerinin imzası alınarak Cumhurbaşkanı adaylarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıkladı.  Erdoğan, 10 Ağustos’ta yapılan ilk tur oylamasında yüzde 51’lik oy oranı ile Cumhuriyet tarihimizde halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı oldu. 

Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi