Haberler > SİYASET >KABİNE'DE KİMLERİN ADI GEÇİYOR

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, aday olan bakanların yerine yapacağı atamaları bütçe görüşmelerinden sonra gerçekleştireceğine yönelik ifadeleri nedeniyle AK Parti'de kabine değişikliğine yönelik kulisler hızlandı. Bütçe görüşmelerinin tamamlanması planlanan 20 Aralık cuma gününden sonra Başbakan Erdoğan'ın kabine değişikliğine yoğunlaşacağı ve Aralık ayının son haftasında da bakanları değiştirerek yeni yıla yeni kabineyle gireceği belirtiliyor.

KADINLARDA HEYECAN

Gaziantep Belediye Başkanlığına aday olan Aile ve Sosyal İşler Bakanı Fatma Şahin'in yerine yapılacak atamaya ilişkin, bu dönem milletvekili olmamasına rağmen partideki Genel Başkan Yardımcılığı görevi nedeniyle etkinliğini sürdüren Nükhet Hotar'ın ismi listenin başında. İzmir Milletvekili İlknur Denizli ile partinin kuruluşundan bu yana MKYK üyesi olan Malatya Milletvekili Öznur Çalık da kadın adaylar arasında öne çıkıyor. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül'ün ismi de dillendiriliyor. Ancak Sanayi Bakanı Nihat Ergün'le aynı seçim bölgesinden olmasının Gönül'ün önündeki engel olabileceği belirtiliyor.

Hatay adayı olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın kaydırılacağı beklentisi yoğun olarak dile getiriliyor. Anayasa konusundaki uzmanlığıyla öne çıkan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop ile Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da güçlü adaylardan.

BİNALİ YILDIRIM FORMÜLLERİ

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konusunda birden fazla formül konuşuluyor. Başbakan Erdoğan'ın, sadece Yıldırım'a özel olarak, yerine bir atama yapmayıp müsteşar ya da bakan yardımcısıyla seçim sürecini geçirip, kazanamaması durumunda Yıldırım'ı yeniden Ulaştırma Bakanlığı'na getireceği dillendiriliyor. Bu formül işletilmezse Bakan Yıldırım'ın yerine daha önce Ulaştırma Müsteşarlığı da yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın, Yılmaz'ın yerine de İçişleri Bakanı Muammer Güler'in getirilebileceği vurgulanıyor. Kars Milletvekili Ahmet Arslan da bakan adayları arasında. Bir başka formül de şu: Yıldırım'ın yerine Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın, Bayraktar'ın yerine de Nurettin Canikli'nin getirilmesi.
 
 
Habertürk

10.12.2013

Yorumlar

Bu Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.
İsminiz
E-Mail
Cevabınız


Parlametre
Serbest Kürsü

Anket

Türkiye'nin Dış Politikasını Olumlu Seyirde Güçlendirecek Ana Unsur Nedir ?
Yankı Dostluk Platformu
  • Facebook'ta Yankı Dergisi
  • Twitter'da Yankı Dergisi
  • Youtube'ta Yankı Dergisi